glicemie oscilantă

Diabetul zaharat Toleranta la glucoza anormala

Postata de P_Lidia cu 10 ani in urma.

Bună ziua! Pacientă de 52 de ani cu diabet zaharat de tip 2 ( insulină). Valorile glicemice oscilează fiind foarte mari (200, 300, 400) sau prea mici având des hipoglicemie. Nu sunt supraponderală. Care este cauza şi ce aş putea să fac pentru a stabiliza nivelul glicemic?

Raspunsuri (2)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
nu stiu daca aveti o injectie cu insulina si pastile, sau tratament doar cu mai multe injectii de insulina; oscilatiile sunt de multe ori cauza neadaptarii corecte a dozelor de insulina la cantitatea de glucide de la mese si gustari, la momentul meselor, la nivelul glicemiei (o corectie cu prea multa insulina a glicemiilor mari) si la nivelul de efort. Mai pot fi implicate afectiuni asociate (infectii), probleme hormonale daca este cazul, uun stres major, dar de obicei dau glicemii mari constant si nu oscilatii. Notati pe un caiet cateva zile glicemiile (cel putin 4 pe zi), dozele, hidratii de carbon de la mese si incercati sa vedeti ce se intampla, unde nu se potrivesc dozele. Daca nu va descurcati mergeti la medicul diabetolog care va monitorizeaza.

maria

acum 10 ani

Am fost diagnosticata cu diabet gestational in sarcina ,in urma unui test de toleranta la glucoza.As vrea sa stiu care sunt cele trei valori normale(inainte de administrarea glucozei, dupa 60 minute si dupa 120 minute la administrarea a 100 g de glucoza) si care sunt valorile anormale pentru a fi diagnosticata cu diabet gestational?Acum copilul are 8 luni, as vrea sa stiu cand imi recomandati sa refac acest test de toleranta la glucoza si daca e nevoie de alte analize pentru a depista un eventual diabet zaharat ac***a in vedere ca am slabit dupa nastere 21 kg. Nr.trombocitelor mare aprox 500, au vreo legatura cu diabetul?Va multumesc anticipat.