glicemie mare

Diabetul zaharat

Postata de DDANIELS cu 7 ani in urma.

Buna ziua.Am DZ TIP 2 de 3 ani,am mers cu siofor,diaprel 2 ani ,de 1 an am reneos 0,5 mgx3/zi, siofor 500 x 2/zi si insulina lantus seara 8 u.i.In ultimul timp glicemiile au crescut, ziua am 270-328 la 2 ore dupa mese iar noaptea am hipoglicemii ,45,67.Tin regimul si iau tratamentul dar de ex. seara la culcare am 294, dimineata am 285,in alta seara am tot atat sau 300 si noaptea fac hipo.Ce sa mai fac?

Raspunsuri (1)

Motcu Gabriela bianca

acum 7 ani

Buna ziua. Doza de insulina care v-a fost indicata este relativ mica, iar medicamentele pe care le luati (Siofor si Reneos) nu determina hipoglicemii nocturne. Medicul diabetelog la care sunteti in evidenta va va adresa o serie de intrebari pentru a afla cauza hiperglicemiilor din cursul zilei si a hipoglicemiilor din cursul noptii. Ar fi util sa tineti un jurnal cu alimentele consumate, activitatea fizica, consum de alcool sau alte medicamente, locul de injectare al insulinei.