glicemie mare

Diabetul zaharat

Postata de ofelya20 cu 10 ani in urma.

buna ziua,mama mea acum 2 saptamani a ajuns la urgente cu o glicemie de 290,nu este luata in evidenta la nici un medic cu diabet si nici tratament nu ia,totusi I s-a recomandat sa tina regim pt a vedea daca nu ete chiar necesar tratamentul,de atunci bea ceai de scaderea glicemiei,nu mai mananca sarat,nu mai mananca niici paine ,nici grasimi,dupa un astfel de regim glicemia a ajuns la 220,luata la acel aparat cu rezultat pe loc si de care am inteles ca nu da un rezultat chiar 100 %,intebarea mea este ,paine chiar nu are voie deloc?deoarece a mancat numai mamaliga si presupun ca a devenit alergica la porumb,are o iritatie destul de urata pe tot corpul,ce are voie si ce nu sa manance,tin sa precizez ca este I hipertensiva si mai grasuta din cauza sarcinilor ,va rog sa imi raspundeti,va multumesc !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este bine sa consulte medicul diabetolog pentru explicarea unui regim. Posibil sa fie nevoie si de asocierea unui tratament.

cristina

acum 9 ani

mergeti la medic diabetolog.. in centru la institutul paulescu sau la unirii in spatele la mitropolie... nu tratati dupa ureche una dintre cele mai nenorocite boli!