glicemie foarte mica

Diabetul zaharat

Postata de STL cu 11 ani in urma.

De cateva luni (aproximativ un an) am glicemia foarte mica,in medie 40,ma simt foarte rau zilnic.dureri de cap foarte mari care nu trec cu calmante,senzatii de greata,lesin,transpir foarte des,lipsa de concentrare si stari de somnolenta.Starile astea le am zilnic.Cat de grav este?ce alimente nu imi sunt indicate,exista un regim pentru asta?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa consultati un medic de specialitate diabet zaharat-nutritie pentru a identifica o posibila cauza a hipoglicemiilor.
In astfel de situatii este bine sa mancati des ( 3 mese , gustari intre mese obligatorii), neexistand alimente care trebuie ocolite.