glicemie -diabet

Diabetul zaharat

Postata de membru222398 cu 11 ani in urma.

buna ziua...acum cateva zile am facut analize si la glicemie am avut 128....este riscant ?....mentionez ca am dese caderi de gicemie i am fost foarte mirat de acest 128....am 1,97 175 kg si la mers indelungat ,efort mai mare am caderi de glicemie,nicidecum glicemie mare....sunt bolnav si de ciroza hepatica de5 ani ,tin regimul prescris deci de unde sau daca este periculoasa aceasta valoare....an 44 de ani ,multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

128 nu este o valoare periculoasa si nu implica un risc imediat. Este recomandat sa repetati glicemia a jeun ( pe nemancate ) si, in cazul mentinerii valorilor ridicate, sa consultati medicul diabetolog pentru recomandari si tratament.

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Repetati glicemia a jeun(pe nemancate) , intr-o alta dimineata, fara sa consumati alimente dulci in seara anterioara investigatiei. Puteti intra intr-un program bazat pe alimentatie corecta si eventual un tratament natural de preventie, ca sa va pastrati o glicemie in limite normale si sa nu ajungeti la o modificare metabolica permanenta.

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

REPETATI GLICEMIA A JEUN(PE NEMANCATE) INTR-O ALTA DIMINEATA, FARA SA CONSUMATI ALIMENTE DULCI, CU O SEARA INAINTEA INVESTIGATIEI. DACA GLICEMIA ARE CAM ACEEASI VALOARE, PESTE LIMITA, PUTETI INTRA INTR-UN PROGRAM DE ALIMENTATIE CORECTA, EVENTUAL UN SUPLIMENT NATURAL PENTRU PASTRAREA GLICEMIEI IN LIMITE NORMALE, SI PENTRU A NU AJUNGE LA O MODIFICARE METABOLICA PERMANENTA.

Radu Magda

acum 7 ani

Am 128, mi-am consultat, persoane cu prurit, eu ac***a rezectie, am avut cheaguri sedimentale, hemoragie menara,am simtit miros fetid de diabet, in materiile dejectabile, urina, devenise groasa, un miros de urina din corp, in urma transpiratiei, ma innegrisem, jos, am urinat nocturn,am sudoripat vascos, eu fac efort, cu diferite mortificatii bisericesti,am avut halucinatii,asta este.....cauza, !....razboiul!.....m-am taiat de cateva ori, si se vindeca greu!...eu nu cunosc treaba!..rata varstei s-a schimbat!....iau Olanzapina Crucea Rosie de 10 mg, exact ca la Metastaza de 15 ani!...