glicemie crescuta

Diabetul zaharat

Postata de cristinaso cu 10 ani in urma.

buna ziua, sunt insarcinata in 8 luni si am facut testul de toleranta la glucoza in urma analizei de glicemie crescuta, rezultatele testului sunt urmatoarele :
--- glicemie a jeun 97,6
----dupa 1 ora 184,8
----dupa 2 ore 218,6
----dupa 3 ore 209,5
Spuneti-mi va rog frumos sunt predispusa la diabet zaharat sau copilul poate suferi din aceasta cauza???
Astept raspuns. multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti diabet gestational, adica, dezvoltarea diabetului zaharat pe timpul sarcinei datorita dereglarii hormonale. Daca nu se trateaza corespunzator, copilul va avea o greutate si dimeniuni mai mari ceea ce poate crea probleme in timpul nasterii; de asemenea, poate dezvolta hipoglicemie, icter iar riscul de aparitie a dieabetului zaharat este mai mare fata ne normal.