Glicemie 143

Diabetul zaharat

Postata de Ion21 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am 33 de ani si zilele trecute am efectuat un control medical de medicina muncii, in jur de ora 10.30 dimineata, ocazie cu care mi-au depistat valoarea glicemiei de 143.
Tensiunea arteriala era destul de mica, 10 cu 7.
Asistenta mi-a spus sa nu ma ingrijorez prea tare, desi nu consumasem dulciuri in prealabil. Nu sunt un impatimit al dulciurilor.
In dimineata respectiva consumasem doar niste sticksuri cu sare.
Bunica materna a avut diabet de tip II.
Sunt oare in pragul diabetului?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Raspunsuri (8)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Este important cu cat timp inainte de test ati mancat. In general acest test se face dimineata inainte de masa, sau la 3 ore dupa ce ati mancat.

Daca doriti sa fiti sigura puteti sa faceti un test de toleranta la glucoza orala.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 11 ani

cel mai probabil aveti diabet .puteti sa ma contactati sa va spun care ar fi pasii care trebuie facuti ca sa aveti glicemia din nou normala (

Ion21

acum 11 ani

Buna ziua!
D-le doctor, ulterior controlului medical de medicina muncii, am efectuat un set de analize de sange, in urma carora a reiesit o glicemie de 100.
Medicul de familie mi-a comunicat ca nu este vorba de diabet, ci ca a fost doar o crestere temporara a valorii nivelului de glucoza din sange, dar ca pe viitor va trebui sa fiu atent si sa tin sub supraveghere valoarea glicemiei, deoarece sunt pasibil, peste varsta de 45-50 de ani de declansarea unui diabet de tip II, mai ales ca exita un precedent in familie, bunica din partea mamei suferind de diabet insulino-independent.
D-voastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Ion21

acum 11 ani

Buna ziua!
D-le doctor, ulterior controlului medical de medicina muncii, am efectuat un set de analize de sange, in urma carora a reiesit o glicemie de 100.
Medicul de familie mi-a comunicat ca nu este vorba de diabet, ci ca a fost doar o crestere temporara a valorii nivelului de glucoza din sange, dar ca pe viitor va trebui sa fiu atent si sa tin sub supraveghere valoarea glicemiei, deoarece sunt pasibil, peste varsta de 45-50 de ani de declansarea unui diabet de tip II, mai ales ca exita un precedent in familie, bunica din partea mamei suferind de diabet insulino-independent.
D-voastra ce parere aveti?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

ilie dida

acum 11 ani

am 66 ani si valoare glicemiei este 130 150 ce sa fac??

gliba ion

acum 11 ani

cautati un loc la cimitir

Ion21

acum 11 ani

Esti un idiot! Felicitari!
Un meltean nesimtit made in ROMANICA.

Costi

acum 9 ani

Am 56 de ani si pentru prima data de cand imi fac analize, glicemia mi-a iesit peste limite adica 135 dar, nu stiu daca ar trebui sa intru in panica deoarece de 8 zile fac o cura de suc de mere consumand 1 litru de suc de mere in fiecare zi si a 8 a zi la ora 15:00 am consumat ultimul pahar de 200 ml iar la 18:00 am mancat o portie de pilaf de orez. Oare cele 8 zile consecutiv de suc de mere au vreo influenta in glicemia mea marita ? Va rog mult cine are cunostinte fundamentate in acest punct de vedere sa-mi raspunda. Va multumesc !