glicemie 140

Diabetul zaharat

Postata de Vale_Vale cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Tatal meu si-a facut analizele zilele trecute si are glicemia 140 si colesterol 142. Are 54 de ani si nu a tinut niciun fel de regim alimentar pana acum. Medicul i-a spus sa-si schimbe alimentatia si apoi sa repete analizele. Va rog sa-mi spuneti daca este nevoie de o consultatie la un medic specialist. Exista riscul sa ajunga la diabet? Va multumesc

Raspunsuri (5)

Dara

acum 12 ani

Glicemia iese mare si daca in ziua anterioara recoltarii a mancat dupa ora 19 sau daca a mancat/ baut dulce in acea zi. Daca dr a spus sa respecte un anumit regim, sanatos, de viata si apoi sa-si refaca analizele, de ceiti faci probleme de acum? Exista alimente pecare le poate consuma, exista ceaiuri antiglicemice( vezi la mag naturiste) si cand merge la analize sa nu manance nimic dupa ora 19 in ziua anterioara. Glicemia nu este foarte mare si tatalui meu i-a iesit la fel doar pt ca mancase 2 linguri de miere cu o zi inainte. Dupa 2 zile, deja ii scazuse. Sanatate. Cauta pe Google informatii despre alimentatia recomandata in astfel de situatii.

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Este recomandat sa-si repete glicemia pe nemancate. 2 glicemii pe nemancate mai mari de 126 mg% inseamna diabet zaharat, conditie in care este indicat sa consultati medicul diabetolog.

gabriela

acum 11 ani

Eu am avut o migrena si 4 zile an zacut in pat in liniste si semiintuneric ,nu am mancat si nici baut ceva ,doar am vomitat,iar sotul meu a creat un scenariu greu de imaginat si impotriva vointei mele a strins 9 oameni care au dat buzna in camera mea si m-au speriat atat de tare incit am suferit un soc emotional si psihologic....la spital dupa atatea zile fara hrana mi-au gasit o glicemie de 142.....poate fi rezultatul sperieturii / socului ?
Ce ma sfatuiti sa fac ...viata mea e data peste cap in acest moment ,si au trecut 17 zile deja de la incident....sunt foarte speriata deoarece trebuia sa ma operez in aceasta perioada si diabetul e un impediment.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Stresul poate fi un factor declansator.
Este indicat sa consultati medicul diabetolog.

ellisa

acum 11 ani

buna ziua,in urma unei crize de colecist pentru care m-am operat laparoscopic,la analizele facute la internare{in timpul crizei}mi s-a gasit glicemia 140.Credeti ca am diabet?De obicei aveam valori pana la110.multumesc mult pentru raspuns