glicemia

Diabetul zaharat

Postata de rosia cu 12 ani in urma.

buna ziua,glicemia 112 , si tensiunea 14 cu 8, e ceva grav ,tin sa mentionez ca inaintea efectuari gilcemiei am baut cafea ,, am mancat si cativa biscuiti si am fumat .mie foatre teama si cu tensiunea ,si glicemia pt prima oara miam luato astazi, e ceva grav,astpept rasp,mentinez cand mi sa luat tensiunea si glicemia aveam si ceva emoti.va multumesc.am varsta de 29 de ani.zcz.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru evaluarea corecta a glicemiei , este necesar ca analiza sa fie recoltata dupa 8 ore de post prandial(fara sa mancati), dimineata, fara sa consumati cu o seara inainte produse concentrate in zahar.

rosia

acum 12 ani

va multumesc.

dorudopp

acum 12 ani

raspuns gresit al doamnei doctor.
glicemia se ia dimineata pe nemancate dupa ce seara cina a fost normala fara nicio abtinere. adica puteti minca si ceva dulce.
in mod normal glicemia unui om sanatos va fi sub 100. sa auzim de bine. oricum va rog sa incercati si cum v-am spus eu. este experienta unui diabetic de 20 ani. cu stma,
doru dopp