glicemia

Diabetul zaharat

Postata de k-mi cu 13 ani in urma.

am 36 de ani si sunt diabetica(tip 1cu insulina).Am un baiat de 14 ani .I-am luat glicemia din deget la o ora dupa masa de seara si o avea154 iar dimineata urmatoare dupa ce a mancat un castron cu cereale o avea124.E normal?Trebuie sa ma duc la control cu el?Va multumesc! astept informatii.

Raspunsuri (10)

Sari

acum 13 ani

Cel mai bine poate aprecia un medic modul de a face o analiza:perioada din zi, ce alimentatie sa existe inaintea analizei, etc.
Incerca tu sa te linistesti, uneori si eu daca am o anumita suferinta am impresia ca si alte persoane ai aceleasi simptome. Cel mai bine este totdeauna sa faci macar doua seturi de analize si sa le confrunti, caci uneori mai pot iesi si erori sau mai grav, sa se incurce analizele la laborator.Totodata daca se poate, sa confrunti si diagnosticul si tratamentul medicului, macar la doua persoane, pentru a fii sigura ca nu este gresit.
Sanatate si sa mancati multa scortisoara si beti ceai de vasc, ajuta la diabet, unii spun ca poate sa il si vindece.

Iuli

acum 13 ani

Glicemia baiatului este cam mare. Adresati-va cat mai repede unui medic pentru analize amanuntite. Diabetul se poate mosteni, insa se trateaza cu succes. Sanatate multa!

andreea

acum 13 ani

Ar trebui sa ii faceti o glicemie dimineata,din sange la un laborator.

andreea

acum 13 ani

Pt Sari:diabetul tip 1 nu se vindeca cu nici un fel de ceai sau medicamente pe baza de plante.Numai un regim echilibrat si o glicemie in limita normala ajuta la o viata de buna calitate.

Sari

acum 13 ani

In legatura cu vindecarea, ar fi bine sa nu mai dam asa usor unele pareri unor oameni disperati, care pot lua uneoari niste decizii gresite, sa le luam si ultima speranta.Credinta poate actiona intr-un mod miraculos, pe care nici doctorii nu o pot explica, ca exista vindecari miraculoase.Eu cand am fost la farmacie, acum 4 ani in urma sa imi iau medicamentele prescrise de doctor, am intrebat farmacista, Cat timp voi lua aceste medicamente, erau multe?Mi-a spus razand TOATA VIATA. Atunci mi-am promis mie insumi ca voi cauta toate mijloacele sa nu fie asa, ca imi voi distruge trupul cu atatea chimicale.Cu foarte mare credinta si cu multe cautari, si eforturi am trecut peste acea perioada si acum nu mai iau nici un medicament si imi este bine-
capacitatea omului de a se reface este incomensurabila, totul este numai sa crezi si sa ramaii constant pe drumul tau, indiferent de obstacole.

MONA

acum 13 ani

BUNA! DE REGULA ..SI E INDICAT...GLICEMIA SE IA INAINTE DE MASA DIN DEGET.
DAR CEL MAI BINE SI MAI CORECT ESTE O GLICEMIE DIN SANGE LA UN LABORATOR SI ..ALUNGA TOATE SUSPICIUNILE.
FAPTUL CA AVEA GLICEMIE MARE DUPA CE A MANCAT CEREALE NU E INGRIJORATOR. CEREALELE AU MULTE GLUCIDE...LAPTELE SE ABSOARBE IMEDIAT..SI E CAM NORMAL SA AIBA ASA O GLICEMIE DUPA MASA.

MONA

acum 13 ani

si ...pt sari....pt diabet cel mai bun si mai sigur tratament pe langa insulina este un regim alimentar strict....deci...toate alimentele sa fie cantarite sa se respecte cantitatea de glucide recomandata de medic. ESTE FOARTE IMPORTANT acest lucru.
am si eu un baietel de 10 ani care a facut diabet la 6 ani si in timp m-am convins de acest lucru....regimul alimentar este cel mai important....in functie de el creste sau scade glicemie ..sau isi pastreaza cat de cat valori normale.

maria

acum 13 ani

fiica mea are diabet - cu insulina - si a ramas insarcinar.Ce riscuri sunt ptr. ea?

Mariana

acum 10 ani

Acum cateva ore mi.am luat glicemia si aveam 144 dupa masa la vreo cateva ore,oare am inceput de diabet?

Mariana

acum 10 ani

Daca si maine dimineata o am la fel de mare,sau mai mare decat acum,inseamna ca am inceput de diabet,si trebuie sa merg la medic nu?ce trebuie sa fac imi este frica sunt prea tanara sa am diabet