glicemia putin marita

Diabetul zaharat

Postata de sorinc cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Am 32 de ani, mama mea are diabet si se trateaza zilnic cu injectii cu insulina. In ultimele 2 saptamani am observat masurindu-mi glicemia dimineata pe nemincate ca am valori mari.
pe 24 dec am avut 113
pe 2 ianuarie am avut 114
in conditiile in care eu consum foarte putine dulciuri, aproape deloc.
Am facut un test, excluzind orice dulce/desert timp de 2 zile iar pe 4 ianuarie am masurat din nou glicemia dimineata pe nemincate, valoarea fiind de 110, deci nescazind semnificativ

As avea 2 intrebari
1) Este bine daca nu mai maninc nimic dulce sau pot aparea alte dereglari? Daca ar trebui sa mananc dulce, cat anume este recomandat?
2) Ar trebui in acest stadiu sa urmez vreun tratament cu medicamente sau nu e necesar?

Va multumesc
Sorin

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

valorile pentru glicemia a jeune sunt mari. trebuie sa mergeti la un diabetolog si sa faceti un test de toleranta la glucoza, pentru a se pune diagnosticul de scaderea tolerantei la glucoza (prediabet)

in stadiul de prediabet se incepe cu masuri generale: scadere in greutate, exercitii fizice, alimentatie echilibrata, normocalorica, normoglucidica dar cu evitarea alimentelor cu indice glicemic ridicat. simpla normalizare a greutatii (in cazul in care sunteti supraponderal) poate normaliza glicemia si scadea riscul dvs de a face un diabet zahar tip 2 mai tarziu (sunteti supus unui risc crescut, intrucat aveti cazuri in familie - presupun ca mama dvs are diabet tip 2)