glicemia post trauma

Diabetul zaharat

Postata de [email protected] cu 9 ani in urma.

Am 44 de ani , un copil de 7 ani, 170 cm la 95 kg. Am slabit in ultimele 12 luni cu ajutorul dietei dukan 35 kg. Inainte de dieta aveam glicemia 93-95 pe nemancate.(la 135 kg)
De 3 saptamani a murit tatal meu care avea diabet 2. De atunci am valori zilnice de 123 sau 127 pe nemancate.
Am deja diabet? sau trebuie sa treaca ceva mai mult ca sa pot sa am un raspuns clar?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

2 valori ale glicemiei luate in zile diferite, dimineata pe nemancate, ce depasesc 126 mg/dl, pun diagnosticul de diabet zaharat. Este recomandat sa consultati medicul diabetolog pentru evaluare si recomandari adecvate.