glicemia mica AJUTOR !

Diabetul zaharat

Postata de mihai2580 cu 12 ani in urma.

AM UN BAIAT DE 6 ANI ,SI INTR-O ZI A AVUT O STARE TARE CIUDATA ,A FUGIT REPEDE LA PAT SI S-A ARUNCAT IN EL ,EU AM VAZUT SI M-AM DUS SA VAD CE ARE ,BAIATUL EREA INTINS IN PAT SI SUFLA DE PARCA NU AVEA AIER ,SI CU OCHI INCHISI,SI NU RASPUNDEA CAND I-L INTREBAM, CE AM NOTAT EREA CA AVEA MAINILE RECI CA GHEATA ,IAR DUPA APROXIMATIV 4 MINUTE O TRANSPIRATIE FOARTE CALDA,IAR DUPA 2 ZILE ACEEASI PROBLEMA, AM FOST LA DOCTOR SI AVEA GLICEMIA 50, MI S-A SPUS CA TREBUIE O ALIMENTATIE CORESPUNZATOARE,POATE SA FIE UN INCEPUT DE DIABET????

Raspunsuri (1)

dorudopp

acum 12 ani

nu este diabet.poate a avut o zi in care nu a prea mancat. sau poate a facut sport, efort in ziua respectiva.
in mod normal ,dimineata copilul trebuie sa manance si glucide-miere, dulceata, paine...etrc.
personal vasfatuiesc sa margeti la doctor dupa ce ii masurati copilului glicemia 3 zile la rand inainta de masa la urmatoarele ore-aprox.
-dimineata inainte de micuk dejun
-la doua ore dupa masa de pranz
-seara inainte de cina.
cu ocazia asta va luati si un aparat ptr. masurarea glicemiei, necesar in orice familie.
va puteti informa cat de cat si pe internet, tastand-hipoglicemia dar mai rau va ametiti.
si nu uitati-la varsta lor miscarea multa scade mult glicemia.
ne auzim
doru
[email protected]