glicemia copilului de 4 ani

Diabetul zaharat

Postata de livia anca cu 12 ani in urma.

I-AM FACUT UN TEST DE GLICEMIE LA FETITA MEA DE 4 ANI SI I-A IESIT GLICEMIA 161 CU APARATUL PESONAL DAR TIN SA MENTIONEZ CA INAINTE A MANCAT BANANE SI BISCUITE SI A BAUT SUC COLA SI INAINTE CU O ZI AMANCAT CIOCOLATA .CE PARERE AVETI ?NU ESTE CAM MARE GLICEMIA?

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Daca vreti sa masurati cu adevarat glicemia este necesar ca fetita sa nu manance timp de 2 ore. Nivelul glicemiei este ridicat dupa masa, dar dupa 2 ore trebuie sa revina la cote normale. Mai multe detalii gasiti aici: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/glicemie_1022
Daca va ingrijoreaza alimentatia fetitei dvs este util sa vorbiti cu un medic nutritionist specializat in copii sau cu medicul de familie.