Frisoane

Diabetul zaharat

Postata de mihai matei cu 13 ani in urma.

Buna ziua.
Am o ruda in virsta de 85 de ani. S-a tinut destul de bine pina acum vreo 2 ani cind a inceput sa aiba probleme cu mersul. Investigattile au indicat o glicemie marita.
I s-au prescris diverse medicamente, iar perioadele cu glicemie foarte mare sau acceptabila au alternat.
Tine regim. DIn pacate nu mai poate face plimbari prin parc asa cum facea pe vremuri.
In prezent situatia e foarte p***a:
- glicemia oscileaza undeva pe la 300 si pare ca nu poate fi facuta sa scada.
- cel mai neplacut este ca are din ce in ce mai des frisoane violente, cu racirea membrelor (maini si picioare)
Mi s-au indicat diverse cauze: pneumonie, enterocolita, etc, pare ca nu se poate pune un diagnostic pentru aceste crize repetate.
Multumiri anticipate pentru eventuale sugestii.
Mihai Matei

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Frisoanele la persoana cu diabet zaharat , cu glicemia peste 300 (asa cum spuneţi că i-s-a stabilit la examenele de laborator ) sunt determinate sigur de această stare de hiperglicemie. Poate intra în comă diabetică . Vă recomand urgent consult la un cabinet de Boli de nuriţie şi diabet .Tulburările la mers şi picioare obosite sunt date tot de această formă de diabet, după părerea mea. Cu sănătate Dr.Emil Otesteanu

mirela

acum 13 ani

buna seara. cumatra mea a fost diagnosticata in urma cu 6 luni de cancer pulmonar cu metastaze osoase,dar intre timp cred ca au aparut si metastaze cerebrale.A facut de trei ori fenomene neurologice,zic eu a.v.c. tranzitorii. La indicatia medicului neurolog am facut Dexametazona f.1 la 12 ore si vitamine. Si-a revenit ,apoi iar a facut fenomene neurologice. A fost internata la a.t.i fiindca nu mai putea inghiti si era dispneica.Apoi la 2 zile a facut:convulsii...asa mi s-a spus...dar din cite stiu eu ,convulsiile nu dureaza minute ,chiar si ore...eu zis ca sint frisoane insotite de cianoza peri-orala si generalizata.....I-am mai facut o dexametazona, algocalmin. nu cred ca o mai duce mult. Intrebarea e :ceea ce face ea sint convulsii sau frisoane.....si ce as putea sa-i mai fac??? Multumesc.

Gabi

acum 13 ani

Pentru problema dvs de sanatate, in primul rand ar trebui sa faceti o analiza a intregului organism cu un aparat total inofensiv, care citeste la nivel de celula, fara radiatii si fara recoltare sange, pentru a vedea cauza problemelor dvs de sanatate. Aceasta analiza dureaza 30 de minute si costa doar 70 Ron. Apoi, in functie de rezultat vi se va recomanda tratament 100% naturist si personalizat pentru dvs. Pentru mai multe detalii si programari puteti suna la tel 0720325245. Gabriela.