este grav??

Diabetul zaharat

Postata de mary-stef sab cu 11 ani in urma.

buna seara mama mea in urma unor analize a fost diagnosticata cu dz ac***a glicemia 146 si i s-a prescris siofor 1/2 tableta dimineata si 1/2 seara va rog sa-mi spuneti cat este de grav.Va multumesc mult.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diabetul zaharat este o afectiune metabolica care necesita evaluari periodice si ajustari ale schemei de tratament. Nu reprezinta o boala grava atata timp cat nivelul glicemiei este mentinut in limite normale sau aproape de normal. Daca nivelul glicemiilor va fi ridicat in mod constant riscul de aparitie al complicatiilor este ridicat. De asemenea, respectarea unui regim pe termen indelungat este absolut necesara pentru preventia complicatiilor.

dorudopp

acum 11 ani

buna
mama ta are diabet si acesta este tratamentul clasic ptr. inceput.
recomandari sincere:
-sa cumparati un aparat de masurare a glicemiei si un cantar pana intr-un kg
-glicemia o va masura dimineata pe stomacul gol
-a primit o lista cu continutul in carbohidrati al alimentelor-sa o invete si sa o inteleaga. nu o invatati dvs. doar explicati-i
-de doa ori pean sa-si faca control la-ochi, inima,rinichi, piciora(circulatia)
-deasemenea sa inceapa sa ia ceva medicamente ptr. circulatie.
sa fie arondata la o policlinica apropiata specializata pe diabet.
atentie!!!
boala nu doare dar distruge vasele subtiri de sange.
tinut sub control nu va sti de el.
-sa se fereasca de antibiotice!
cu bine
doru
daca mai aveti [email protected]