Escare pe spate asociat cu diabet zaharat

Diabetul zaharat

Postata de Jinarmaria cu 12 ani in urma.

buna,ma numesc Maria.J. si vreau sa ajut pe cumnatul meu.A avut acident vascular si a fost operat pe creier de doua (2) ori dar a ramas paralizat pe partea stinga nu poate vorbi ,nu poate minca decit cu ligurita ,trebuie supravegheat 24/24 ,si are si diabet zaharat si a facut escare pe solduri ( buci) si pe spate, la doua luni de la operatie .Cele de pe solduri sunt foarte adinci ,cam 5cm. adincime si 15cm. lungime practic este carne vie .Este tratat cu DERMAZIN dar nu prea are efect.CU CE SE POATE TRATA? Va multumesc pt.rabdare si ajutor.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tratamentul escarelor presupune reducerea presiunii in punctele de contact prin folosirea tehnicilor de repozitionare (mobilizarea pasiva la interval de 2-4 ore prin manevre de intoarcere stanga-dreapta; pozitionarea la 30 grade fata de pat prin plasarea unei perne moi, lungi, lateral sub spate; la nivelul genunchiului se poate pozitiona, intre picioare, o alta perna pentru a evita aparitia de escare) si a dispozitivelor speciale ( saltele antiescara, perne cu aer, colac) , ingrijirea pielii prin curatare si protectie, si o alimentatie adecvata.

Ina

acum 12 ani

Am citit acum ceva timp un articol pe site care vorbea de escare si tratarea acestora cu anumiti plasturi, cred ca aici veti gasi mai multe informatii
//sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/sfaturi-practice-in-ingrijirea-escarelor_8447
Sper sa dea rezultate