Efecte ale diabetului..

Diabetul zaharat Hipoprotrombinemia

Postata de ion278 cu 15 ani in urma.

Un atac cerebral poate fi pus pe seama diabetului(un diabet de tip 2)?

Raspunsuri (4)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Factori care cresc riscul accidentelor cerebrale
- diabetul, hipertensiunea, fumatul, colesterolul ridicat, valorile crescute ale trigliceridelor, obezitatea, lipsa exercitiilor fizice, abuzul de alcool

ion278

acum 15 ani

Multumesc pentru raspuns ,Misi!
Nu am fost explicita!
O persoana activa,care muncea foarte mult,diagnosticat cu diabet de tip 2 si hipertensiune arteriala,face un accident vascular ischemic silvan stang cu hemiplegie dr. si ataxie.
Ce nu inteleg eu ,e cum a fost posibil sa se formeze un cheag de sange la un diabetic ? Am inteles ca ei chiar au pb. cu coagularea sangelui...Hipertensiunea poate cauza formarea acelui cheag de sange?Cauza poate fi de natura mecanica?Isi zugravea apartamentul si se mai lovea uneori...

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Exista doua tipuri de accidente vasculare cerebrale: ischemice si hemoragice. Accidentul ischemic apare atunci cand circulatia sangelui este obstruata printr-un tromb (cheag de sange) sau embol (cheag de sange desprins din alte artere sau de origine cardiaca).
Accidentul hemoragic a pare prin ruptura unui vas de sange cu formarea unui hematom in substanta cerebrala si inundarea cu sange a structurilor cerebrale.
In cazul pacientilor cu diabet, cel mai frecvent apar accidentele ischemice si mult mai putin frecvent cele hemoragice.
Multa sanatate

alexxa

acum 13 ani

Buna ziua, am o intrebare , in cazul unui diabetic care a facut 2 atacuri cerebrale, cu semipareza pe partea dreapta (70 de ani).
De curand i s-a umflat gatul foarte tare si si-a pierdut vederea partial.
De ce s-a umflat in zona gatului?