E posibil sa am diabet?

Diabetul zaharat Cetoacidoza diabetica de tip dm ii

Postata de deeanicol06 cu 10 ani in urma.

Am 17 ani si acum un an si ceva am tinut o dieta (mai mult infometare) timp de 2 luni, dupa tot acest timp de infometare,am cedat si am mancat de la 1 paine goala/zi la dulciuri in cantitati mari. Slabisem de la 47 la 43 iar dupa infometare am ajuns la 55 de kg in 1-2 luni sau mai putin din cauza mancatului excesiv (in special carbohidrati).
Acum,dupa aproape 2 ani, sunt tot la 55 kg.
Problema e ca acum mananc destul de multe dulciuri si nu poate trece o zi fara minim un corn sau altceva dulce.Mananc 1-2 mese pe zi si in rest numai dulciuri (de la ciocolata la pufarine,etc).
Cat despre simptomele diabetului... sete excesiva nu am,nu urinez des,nu am scazut in greutate,respiratia nu prea imi dau seama cum este (daca este dulceaga). Dar a aparut de cand am 55 kg (acum aproape 2 ani) constipatia,cresterea poftei de mancare(dulciuri) dar desi mananc mult nu ma mai ingras,ameteala (mai ales dimineata cand ma ridic brusc din pat) care cred ca ii si de la anemie,oboseala.
Si mai am o intrebare: La diabetul e tip 1, daca se opreste insulina se intampla ceva?

Raspunsuri (2)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
diagnosticul de diabet nu se pune pe simptomatologie, care poate sugera boala, dar este nevoie de determinarea glicemiei din sange venos (la laborator, nu pe aparat). Nici nu aveti simptome sugestive pentru diabet. Oricum simptomele apar cand glicemia este deja ridicata, de obicei peste 200mg/dl.
In diabetul tip 1 oprirea tratamentului cu insulina duce la cresterea glicemiei si in cateva zile la cetoacidoza si coma diabetica.

deeanicol06

acum 10 ani

Deci diabet de tip 1 nu poate fi, cel de tip 2 e posibil sa am. Acum nu zic ca am diabet, ca,chiar nu stiu daca nu am verificat. Cred ca o sa ma duc sa vizitez un doctor pana la urma.
Am uitat sa mentionez ca noaptea transpir, desi nu am motiv,in camera nu este cald.
Multumesc frumos pentru raspuns.