E normal la varsta mea de 18 ani ,sa am glicemia 175??

Diabetul zaharat

Postata de A.Marian cu 10 ani in urma.

Mi-am luat glicemia din deget,dupa 2 ore de cina si am constatat ca am 175.
Am 18 ani, e normal sa am glicemia asa de mare???

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

Posibil sa fi consumat multe glucide in ziua aia, glicemia si la un om sanatos ajunge mare dupa ce consuma multe glucide, rau era daca pe nemancate era mare.Dar totusi ca sa fi sigur dute si fa-ti un control mai amanuntit la medicul internist.Diabetul nu se stie daca poate sa fie vorba, dar mai ai si alte simptome?Iti vine sa urinezi des, sa bei multe lichide?Daca nu le ai tot e indicat sa mergi sa faci analizele.Si ca sa raspund la intrebarea ta, da, e normal ca pe mancat sa fie mare chiar si 175 depinde de cate glucide ai consumat in ziua aia.Glucidele se pun la socoteala si cele din sucuri, deci fi atent.Mergi la control ca sa fi sigur.

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
este o glicemie mare chiar daca este pe mancate, dar testele din deget nu sunt intotdeauna corecte, aparatele mai dau erori si depinde daca tehnica de testare a fost corecta. Repetati testele la laborator dimineata pe nemancate dupa 8 ore de post peste noapte si cu alimentatia obisnuita a Dvs. in zilele precedente si daca este nevoie in functie de valoare testul de toleranta la glucoza sau hemoglobina glicozilata la recomandarea unui diabetolog.

Mihalache Adrian

acum 9 ani

Am glicemia 175,este foarte grav? ce sa fac?

Mihalache Adrian

acum 9 ani

Am glicemia 175,este foarte grav? ce sa fac?

iulian

acum 7 ani

si eu am 175. ce sa fac??? sunt foarte ingrijorat. celelalte analize au iesit bune.