dz tip1

Diabetul zaharat

Postata de amalia31100522 cu 12 ani in urma.

Copilul meu de 9 ani are dz tip1 descoperit in iulie anul acesta,tratamentul cu insulina a decurs normal sau scazu dozele pana am ajuns la 3 ui levemir seara,acum e 3 zile pe fondul unei viroze respirtorii fara febra valorile glicemiei se situeaza peste 280 in cursul zilei iar dimineata 120 chiar daca am inceput corectia cu humalog in cursul zilei cate 1 ui.
Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac tinand cont de faptul ca medicul diabetolog doua saptamani este in concediu ?

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna dimineata.
Patologia infectioasa, la pacientii diabetici si nu numai, favorizeaza dezechilibrele metabolice. Vindecarea virozei va ameliora si raspunsul la insulinoterapie. Apelati la medicul de familie sau la medicul pediatru din ambulatorul de specialitate/sectie de spital pentru managementul situatiei actuale. Sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru corectarea dezechilibrului glicemiilor se poate apela la un serviciu de urgenta de diabet.