DZ TIP 1 SAU 2

Diabetul zaharat

Postata de DDANIELS cu 9 ani in urma.

Buna ziua,va multumesc mult pentru sfaturi dar ca sa ma lamuriti am sa va spun povestea mea de la inceput,de cand au aparut problemele.Sunt foarte trist,foarte suparat,glicemiile au crescut,nu le mai pot tine sub control,desi iau medicamente si tin regim.''In anul 2012 mi-am luat glicemia pentru serviciu si mi-a iesit 123,nu am luat nici o masura,in feb 2013 tot mare a iesit,nu am mancat o zi intreaga si am rezolvat fisa med.Am avut in perioada aceea un stres puternic la munca si in octombrie m-am trezit slabit,de la 80 kg la 73,sete intensa,urinari frecvente,somnolenta si am mers la un coleg care avea aparat-427!M-am ingrozit,am mers la medic,m-a internat 8 zile am facut insulina 3 zile,pancreeasul si-a revenit oarecum,am plecat acasa cu amaryl si metfogama,a mers bine,apoi reneos 0,5 si metf 850x3 zi,glicemiile s-au imbunatatit si dr mi-a schimbat trat diaprel30 mg dim,siofor 500 dim,seara siofor 5oo dar schimbat cu siofor 1000 deoarece glicemiile dim erau si 214,Nu am avu niciodata glicemii dim 214,164,151.Poate fi diabet tip 1 tardiv si a avansat?Sunt ingrozit,vreau o parere...va rog..pana merg la doctor Astazi am veni de la serviciu si am luat glicemia 239!

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 9 ani

Buna ziua,

nu stiu antecedentele de diabet in familie, varsta, inaltimea, daca ati fost supraponderal la 80kg. Oricum, in principiu, datorita evolutiei rapide a glicemiilor si in 2013 si acum, este posibil sa aveti o forma de diabet tip 1 cu debut prelungit, numita LADA, cu o componenta de autoimunitate care distruge lent celulele beta producatoare de insulina din pancreas. Pana ajungeti obligatoriu la medicul diabetolog, puteti creste progresiv cu control glicemic doza de diaprel pana la 120mg pe zi in priza unica dimineata inainte de micul dejun. Pentru a va orienta asupra tipului de diabet si necesarului de insulina puteti doza insulinemia, peptidul C si anticorpii antiGAD.