Dureri si invinetire degetele mici, picior drept

Diabetul zaharat

Postata de membru223405 cu 10 ani in urma.

Am fost diagnosticat cu Diabet tip 2 din anul 1993, cu tratament medicamentos din 2001.
In prezent fac tratament cu Xiofor 1000 mg, 3 / zi. Glicemia cca 140. Acum citeva zile mi-a aparut dureri, inrosire si invinetire la virfuri la unele dintre degetele mici, picior drept. Ce pot sa fac in acest caz ? Ce medicament suplimentar pot lua, caci la doctorul specialist sunt programat tocmai pe 20.01.2014 ?
Multumesc de raspuns.
Astept raspunsul pe e.mail: [email protected]

Raspunsuri (1)

Psih. Roxana Olaru

acum 10 ani

Buna ziua,

Va recomand sa vorbiti cu medicul de familie si sa mergeti de urgenta la spital. Invinetirea degetelor ar putea indica o sp***a oxigenare a zonei respective ceea ce ar putea duce la necroza si, chiar, la amputare. Nu amanati sa va vada cat mai repede un medic specialist.