doze insulina

Diabetul zaharat

Postata de MATEI2 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
mama mea face insulina dimineata, de cca 2 luni de zile (10 unit), valoarea imediata, dupa ce a luat micul dejun este de 80 -90 , iar daca manaca la pranz ajunge cu valorile la 300. Problema este ca urmarind in timp valorile de dimineata, cel putin, in ultimile zile au inc4eput sa scada si mai mult, spre 60 si daca nu mananca imediat ceva dulce se simte destul de rau. Ce anume se intampla? Este cumva din cauza dozei?
Multumesc.

Raspunsuri (2)

Pot fi dozele, poti fi altele

acum 11 ani

Cam tot ce se face in diabet este spre dauna pacientului. Pana si dieta este de asa natura ca sa te mentina bolnav si dependent de insulina zilnica.
Pe langa asta se da la fel la toti fara se tina seama de diferente. Oamenii sunt vazuti ca niste robotei identici dpdv medical. Fiecare om are destula minte si simtuti sa isi dea seama singur cat este doza individuala. Cum medicii nu au timp de gandit si nici nu cred ca oameniii sunt individuali singura sansa este ca pacientul sa isi administreze dozele mai intelept decat orice medic de pe planeta.

bogdaneko

acum 11 ani

Eu nu am inteles se trezeste cu 60 manca imediat are 80 90 face 10 unitati si dup trei ore are. 300 sau cum???? Explica mai bn k sa vad ce sfat sati dau