din ce se face diabetul

Diabetul zaharat

Postata de membru308541 cu 7 ani in urma.

am glicemia 126 si glucoza in urina 100 e grav ce se poate face

Raspunsuri (4)

dan

acum 7 ani

Buna ziua.Glicemia 126 este mare indica prediabet.Daca luati masuri este bine daca nu glicemiile vor creste si veti ajunge la diabet.Reduceti carbohidratii la minim,miscare multa,reduceti stresul.Eu am avut 123 si dupa un an aveam 400,acum iau pastile si fac insulina si mananc putin.AM ZIS CA NU MI SE POATE INTAMPLA SI NU AM LUAT MASURI!

eliza2016

acum 7 ani

In primul rind repeta de cateva ori, la interval de 1-2 saptamini si vezi cum iese rezultatul. Nu maninca nimic inainte de recolarea analizei cu minim 8 ore. Daca iti iese valoarea mai mica de 100, este ok. Daca se repeta si este tot mare, treci la schimbari in alimentatie. Renunta la zahar complet.

Motcu Gabriela bianca

acum 7 ani

Buna ziua. Doua valori de glicemie masurate din sange venos dimineata pe nemancate mai mari sau egale cu 126 semnifica prezenta diabetului zaharat. Daca intre timp ati masurat si cea de-a doua valoare a glicemiei, va recomand sa luati legatura cu un medic diabetolog.

eliza2016

acum 7 ani

Asa este, peste 126 inseamna diabet, dar de la 100 la 125 inseamna prediabet, si pina la stadiul de diabet este doar o problema de timp. Asa ca nimeni nu trebuie sa stea linistit daca are valori constant peste 100, ci sa faca modificari in alimentatie (fara zahar, redus carbohidrati, redus stresul).