dieta-diabet

Diabetul zaharat

Postata de Ioana148102289 cu 13 ani in urma.

Buna seara,
Mama are diabet ajunge si la 550 si atunci isi face mai multe unitati .Problema este ca nu prea tine regim nu stie cum sa-si faca meniul in asa fel incat sa-l tina in limite normale,are 75 ani si observ ca uneori i se inrosesc degetele de la picioare ,oboseste foarte repede si pe langa toate acestea este si cardiaca si cu probleme reumatice,digestive.......
Va rog daca ne-ati putea ajuta cu un sfat referitor la alimentatie ,cat lichid sa bea .
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

În primul rând diabetul mamei d-vs trebuie tratat corect. Este foarte greu de ţinut acest diabet în echilibru fără respectarea regimului (regim care trebuie făcut de un medic diabetolog, care va stabili şi orarul dozelor de insulină. În ceea ce priveşte cantitatea de lichide consumată, aceasta trebuie să fie suficientă astfel încât să se obţină o diureză de minim 2 litri

Ioana148102289

acum 13 ani

Multumesc frumos !