diabetul

Diabetul zaharat

Postata de mihaela.guresoae cu 11 ani in urma.

Sotul meu in varsta de 34 ani in urma unor analize a descoperit ca are valorile glicemiei 161mg/dl.Va rog sa-mi spuneti daca se pune problema de diabet si daca la aceste valori se ajunge la administrarea de insulina.
Va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul de diabet zaharat se pune pe seama a cel putin 2 glicemii cu valori de peste 126 mg%.
Glicemiile sub 200mg% nu impun administrarea de insulina.
Este recomandat sa consulte medicul de diabet zaharat si nutritie pentru diagnostic, a fi luat in evidenta, explicarea unui regim dietetic si adminstrarea de tratament - comprimate ( decizia medicului diabetolog).

Minodora

acum 11 ani

Glicemia este mare, trebuie sa se duca la un medic, sa-i dea un tratament, nu se pune problema de insulina.
Va spun din proprie experienta , ca si eu am avut glicemia mare, si sunt predispusa la diabet, dar totul se regleaza din alimentatie.
Sau daca a avut pe cineva in familie care a avut diabet poate sa mosteneasca gena.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 11 ani

cel mai probabil sotul dv are diabet.va recomand sa ma contactati pt a va spune ce trebuie sa faca pt a avea glicemie normala cat mai multi ani.Am multi pacienti care de 5 ani nu depasesc glicemia de 110mg/dl.