diabetul

Diabetul zaharat

Postata de DeadPony cu 14 ani in urma.

as vrea sa stiu daca diabetul afecteaza memoria si sistemul nervos.

Raspunsuri (4)

Alex

acum 14 ani

Nu stiu daca ajunge sa afecteze si memoria, dar diabetul netratat la timp duce la cresterea zaharului din sange, iar nivelul crescut de glucoza afecteaza organe importante precum inima, ochii, rinichii si sistemul nervos.

Diabetul creste riscul de accidente cerebrale, provoaca boli ale vaselor inimii favorizand atacul de cord, afecteaza progresiv rinichii (nefropatie) ducand la insuficienta renala si, in final, la dializa.

Tot diabetul poate duce la retinopatie care, netratata, poate provoca orbirea. Pentru ca afecteaza circulatia, sistemul nervos si scade imunitatea, diabetul creste riscul aparitiei leziunilor care se pot infecta si pot duce la amputatii.

horvat georgeta

acum 14 ani

am 32 de ani si am diabet e 5 ani nu am vut probleme dar vreau sa aflu mai multe detali despre diabet eu am glicemi bune dimineata si mari dupa masa ce se poate intimpla

ana apetroae

acum 14 ani

citi ani poate trai o persoana cu diabet tip 2 ?

geta

acum 14 ani

cat timp isi echilibreaza diabetu