Diabetul zaharat tip 2 (non-insulino-dependent)

Diabetul zaharat Diabet de tip 2

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat de tip II in aceasta iarna a facut tratament cu insulina vreo luna si a renuntat pur si simplu nu vrea sa se trateze.Intrebare mea este la ce sa ma astept in conditiile in care sotul consuma zilnic alcool

Raspunsuri (18)

Cristina84499173

acum 15 ani

Foarte rau! Complicatiile vor aparea mai repede decat la persoanele care fac tratament, indiferent ca fac insulina sau iau antidiabetice orale. Probabil ca dumnealui nu cunoaste cat de grave sunt consecintele unui diabet netratat: orbire, amputatii ale membrelor inferioare, insuficienta renala si dializa. Pana la urma nu dumneavoastra veti fi cea care va suferi in mod direct toate aceste complicatii, este vorba de simpla optiune daca vrea sa traiasca, sau nu, si mai ales cum si cat vrea sa traiasca, dar va asigur ca, in momentul in care va vedea ca nu va mai putea merge sau vedea va cere singur sa faca tratament, insa va fi prea tarziu. Dumneavoastra incercat numai sa-i explicati la ce riscuri se va expune fara tratament si intrebati-l daca vrea sa traiasca.

poppov

acum 13 ani

asta e solutia.......FB,pt el(daca mai traieste)

sebastiant

acum 15 ani

va multumesc pt raspuns era chiar raspaunsul de care imi era frica din pacate sotul meu vrea sa moara si refuza categoric consultatia medicului .A slabit fff mult de la 110Kg a ajuns la 80 maxim ce este mai rau e ca bea in continuare.Cred ca va-ti dat seama ca este alcoolic.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

in toate informatiile medicale privitoare la tratarea diabetului se recomanda reducerea greutatii corporale;pentru diabeticii subponderali exista tratament pentru atingerea greutatii cat de cat normale?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

BUNICA MEA ARE DIABET SI POT SA SPUN CA ESTE CEA MAI NENOROCITA BOALA DUPA CANCERUL.IN ULTIMI ANII A INCEPET SA NU MAI VADA SI SI-A SCHIMBAT OCHELARI DE 3 ORI SI NU VEDE NICI CU ACESTIA.I-A PASTILE CU PUMNUL SI ZAHARUL DIN SANGE A CRESCUT .EU VREAU SA O AJUT SI I-AM CAUTAT PE NET TATAMENTE NATURISTE DAR PT CA PENSIA ESTE F.MICA NU ISI PERMITE NICI INGREDIENTELE PT ACELE RETETE.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

VREAU SA AFLU CAT MAI MULTE DETALII DESPRE DIABETUL ZAHARAT SI AFECTIUNILE LUI

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa stiu daca odata instalat diabetul tip2 prin regim alimentar si medicatie corespunztoare poate dispare??multumesc!

comentarii utilizatori

acum 14 ani

Am diabet zaharat tip 2 prin tratament poate disparea am glicemia 87 este buna sau este hipoglicemie si alta data cand am luato amavuto 134 din ce cauza oscileaza iiau ca tratament amaril 2 mg.cu mult respect. Dilatanu se i-a toataa viata sau cum se ia cat timp si daca se face pauza si cum cu respect

gheorghe145

acum 14 ani

poate sa-mi spuna cineva ce drepturi are un diabetic de tip 2, daca trebuie sa primeasca de la medicul de familie aparatul si testele?

Adrian384

acum 14 ani

Citat:
as dori sa stiu daca odata instalat diabetul tip2 prin regim alimentar si medicatie corespunztoare poate dispare??multumesc!

Din pacate, asa cum am citit si aici o parere, diabetul zaharat este cea mai nenorocita boala, poate pe acelasi plan cu cancerul. Odata instalat, diabetul zaharat (indiferent de tip) nu se mai vindeca NICIODATA!! Boala este cronica si EVOLUTIVA, evident mult mai lent cand este tratata dar cu evolutie INEXORABILA!! Cu alte cuvinte, odata diagnosticat cu diabet, stii cu siguranta cine iti este ucigasul. Cercetari recente arata ca transplantul de celule STEM ar putea vindeca si aceasta boala. dar inchipuiti-va ce ar insemna aceasta pentru firmele producatoare de medicamente?! Ca si vindecarea HTA sau altor boli cronice, care pentru ei sunt adevarate mine de diamante. Prin urmare, asa cum "marele" Bill Gates a platit o gramada mare de bani la Apple Mc Intosh pentru ca sa NU isi dezvolte platforma, tot asa si acestia (producatorii de farmaceutice care sunt unii dintre cei ce controleaza Lumea la ora actuala), vor oferi sume importatnte pentru a STOPA cercetarile. Nu-i asa ca este frumoasa Lumea In Care Traim?!

ion356

acum 14 ani

Ai sa fi seriosi nu putem pune diabetul pe aceiasi linie cu ,cancerul.Am diabet tip2 insulino-necesitant si sa stiti ca un regim alimentar corect , respectarea orelor de masa si o viata activa ne poate ajuta sa avem o viata cat de cat normala.Intradevar este o boala rea dar cu putina atentie putem trece peste aceste greutati ,asa ca putina ambitie si multa gandire pozitiva nu ar strica.Am scris aceste randuri ptr ca nu am putut rabda cand am vazut ca se scrie numai de groaza despre aceasta boala,eu cred ca avem nevoie si de putina incurajare ,asa ca MULT CURAJ CELOR CU DIABET SI NU DISPERATI ptr ca nu este totul chiar asa de negru.FAC insulina mixtard30 novolet 18 unitati dimineata , seara12.CIne vrea sa m-ai tina legatura cu mine rog sa-mi scrie pe adresa de mail [email protected] nu m-as supara daca as gasi persoane cu m-ai mult optimism cu ,care sa dialoghez ptr ca de cei care vad numai negru in fata ochilor ne lovim la tot pasul de ei.
PS numele meu este FRINCU ION (TITI) din Ploiesti PH,si inca o data mult curaj ca avem nevoie de el si nu disperati.

ion pop

acum 13 ani

minti de stingi......

brigitta dandas

acum 13 ani

ion 356 lasa mi te rod un id de mess,

maria32129676

acum 14 ani

tata are Dz tip 2 ia 2 comprimate de siofor 850 zilnic,iar glicemia este 143,a mers la medic si a spus ca e foarte bine.Nu inteleg poate cineva sa-mi explice,eu stiu ca valoarea max a glicemiei e 110?

bre_carmen

acum 14 ani

Sotul meu e insulino-dependent de 20 de ani. Anul trecut a facut tratament cu "diavit"+regimul indicat. Glicemia a revenit la normal, a scazut in greutate, a micsorat doza de insulina. As dori sa stiu daca a mai facut cineva acest tratament, cineva care nu este insulino-dependent si, daca a mai facut, cu ce rezultate. Intreb pentru ca si mama (71 ani) a fost depistata cu diabet de tip 2, cu o glicemie de 134, si as dori sa stiu daca Diavitul o poate ajuta la varsta asta. Medicul nu a stiut sa-mi spuna care sunt efectele acestui tratament naturist, pentru ca nu a auzit de el.

Marcu

acum 13 ani

c***a Insulina MIXTARD 9 Cartuse 100 U.I/ml,Un cartus are 3ml.Pretul pe cartus este de 40 lei daca cumparati minim 5 cartuse,cartusul il las la 30 lei,iar daca cumparati toate 9 cartule las la 20 lei cartusul.Este destinata diabeticilor dar poate fi folosita si in Culturism pentru cresterea extraodrinara a masei musculare mai multe detalii la telefon:0764314991. c***a si FlexPen aceasta are cartusul de insulina(MIXTARD) incorporat in dispozitivul cu care se injecteaza insulina.Aceste FlexPen-uri sunt de unica folosinta cartusul din FlexPen nu se inlocuieste dupa ce este consumat se arunca cu totul.Am la c***a 17 FlexPen-uri 1 FlexPen=200 RON,5 FlexPen-uri=850 RON,10 FlexPen-uri=1500Ron +1GRATUIT!!!,15 FlexPen-uri=1800 RON+1 GRATUIT....ACEASTA INSULINA POATE FI FOLOSITA SI DE CULTURISTI...Pentru mai multe informatii sunatima la nr de telefon:0764314991.Insulina din cartusul care este incorporat in FlexPen tot 100 U.I/ml are deci intr-un cartus de 3ml are 300 U.I...Pentru orice nelamuriri sunati-ma LIVREZ ORIUNDE IN TARA......PENTRU CEI DIN CONSTANTA LIVRARE PERSONALA

nicolae radut

acum 12 ani

Am diabet de tip 2 daca respecti regimul lucrez zilnic iar glicemia nu o am mai mare de 110.

Bimedis

acum 8 ani

http://ro.bimedis.com/latest-news/browse/184/oamenii-de-stiinta-au-descoperit-o-noua-metoda-de-determinare-a-pre-diabetului-la-pacienti