diabetul si sarcina

Diabetul zaharat Diabet zaharat tip 1 Nefropatia diabetica

Postata de teoffil cu 13 ani in urma.

am diabet de tip I de 18 ani .Am aflat de foarte putin timp ca sunt insarcinata... As vrea sa stiu ce dieta trebuie sa tin, si care sunt riscurile. Va multumesc...

Raspunsuri (9)

omnia

acum 13 ani

Buna,

Sarcina in cazul unei bolnave de diabet poate fi mai grea; importanta este, in primul rand, monitorizarea permanenta a glicemiei, pentru a se evita orice complicatie.
Orice crestere sau scadere brucsca a glicemiei poate afecta sau chiar duce la intreruperea sarcinii.

In primele 7-8 saptamani de la conceptie trebui sa acorzi foarte mare atentie sanatatii si bolii, deoarece atunci se formeaza unele organe ale copilului; este necesara supraveghere ginecologica/endocrinologica sporita.
In prima perioada a sarcinii, gravidele care prezinta diabet trebuie sa mearga la control oa data la 1-2 saptamani, iar in umratoarea perioada, se recomanda vizita saptamanala.

Regimul alimentar trebuie sa fie bogat in vitamine si saruri minerale, la care se asociaza suplimente de fier si calciu.
Este foarte important sa-ti mentii sub control greutatea corporala!
Tratamentul medicamentos al bolii poate expune copilul la riscuri importante: malformatii congenitale.

Principalele riscuri ale unei sarcini in cazul unei bolnave de diabet sunt:
- nasterea prematura;
- cresterea in greutate a mamicii (risc de obezitate) si a fatului (greutate mai mare de 4 kg), ceea ce poate face imposibila nasterea naturala;
- afectarea vederii in cazul mamei;
- cresterea tensiunii;
- risc de pierdere a sarcinii sau o dezvoltare mai rapida a copilului, cauzata de excesul de glucoza transmis fatului;
- probleme respiratorii ale nou-nascutului;
- hopoglicemie la nou-nascut - care poate cauza convulsii, incter neonatal prelungit.
- riscul crescut pentru diabet 2, atat pt mama cat si pt fat.

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

esential glicemia preprandiala ( inainte de masa) sa fie sub 95 mg/dl iar cea la 2 ore dupa masa sa nu depaseasca 120 mg/dl cu evitarea hipoglicemiilor sevre
daca nu este cazul tau, consulta rapid medicul tau diabetolog

daca Hba1c este mare, indicatia este de avort terapeutic pt ca rsicul de malformatii congenitale este foarte mare

in prima parte a sarcinii creste sensibilitatea la insulina existand risc mai mare de hipoglicemii, iar in a doua parte creste insulinorezistenta

daca ai retinopatie, nefropatie, riscurile sunt foarte mari
trebuie sa faci un fund de ochi cat mai repede, pentru ca de regula retinopatia se agraveaza in timpul sarcinii, ca de altfel si nefropatia

concluzia este ca sarcina la o diabetica de tip 1 se programeaza, si nu trebuie sa fie un accident pentru ca daca exista dezechilibru metabolic sau complicatii avansate, este mai bine sa se faca intreruperea terapeutica a sarcinii

sper ca nu e cazul tau

mult noroc si mare atentie

nikoleta

acum 12 ani

buna,am 23 ani si am diabet tip 1 insulino-dependent de 16 ani..as vrea sa raman insarcinata..daca tin un regim adecvat si imi controlez glicemiile exista vreun risc pt mine sau copil?insulina fac apidra si lantus si am auzit ca in timpul sarcinii trebuie schimbata alta ca asta e prea tare e adevarat?astept raspuns va pup

nikole23

acum 12 ani

am uitat sa va spun ca alte complicatii nu am pana acum doar cu vederea acum 4 ani si port ochelari -1,5

Analya

acum 10 ani

Buna, am 24 ani, sunt insulino-dependenta de 3 ani iar cu jum de an in urma mi-au depistat probleme la glanda teroida, noduli si probele hormonale crescute insa nu mi s-a administrat tratament. As vrea sa raman insarcinata , mi s-a spus ca pot aparea probleme dar ce trebuie de facut pentru a reusi fara riscuri sa nasc un copil , nu mi s-a spus nimic. As fi foarte recunoscatoare daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat.. Multumesc

Andrea

acum 9 ani

Buna.Am diabet de 21 de ani,de la varsta de 6 ani.,sunt insarccinata in 34 de saptamani,iar medicul mi-a spus ca o sa nasc pe la saptamana 36-37.Pana acum este totul in regula,bebe este putin mai mare decat ar fi normal,cam cu 200 gr si lichidul amniotic este putin in exces.Mi-a fost destul de greu sa imi tin glicemiile sub control pentru ca incepeau sa o ieie razna...Hba1c este de 6,9. % mai jos nu am putut sa o duc.Sunt cu pompa de insulina de 6 ani si sper sa fie totul in regula in continuare...

Dr. Mihalcea Madalina

acum 9 ani

Contacteaza cat mai repede medicul tau diabetolog pentru a stabili impreuna planul de monitorizare corect. Pana atunci, glicemii a jeune sub 100 mg/ dl dar fara hipo, control oftalmologic , vizita la ginecolog.

Victoria

acum 8 ani

Buna, sufar si eu diabet zaharat tip I ai am complicatii la nivel nervos (nefropatie diabetica) si pielonifrita, spuneti-mi va rog, ce ar trebui sa intreprind in cazul in care as dori sa ramin insarcinata si care sunt posibilele complicatii. Va multumesc.
P.S. Daca e posibil as vrea si ceva pareri de la niste mamici cu Diabet zaharat tip I care deja au nascut, cum s-a comportat organismul Dvs. in timpul si dupa sarcina, au aparut ceva schimbari? Multumesc!

Utilizator11561225439

acum 4 ani

Draga mea ai trimis un msj in urma cu mult timp ca ai diabet tip 1 si ca esti insarcinata... Imi poti spune te rog cum a decurs sarcina ta pana la urma.. A fost totul bine?? Au fost complicații... Astept rasp plsss