Diabetul si consumul de alcool

Diabetul zaharat

Postata de Ica-Cluj cu 12 ani in urma.

Am o persoana in familie care are 72 de ani, este putin obeza, are glicemia 136 cam de 2 ani dar n-a primit medicatie din cauza ca are ciroza (in prezent este consumator de bere). Este vreun tratament care ar putea s-o ajute pentru ca deja vederea i-a slabit foarte mult si mai are si alte probleme generate de consumul de alcool (are stari de rau, este sedentara ).Nu are un regim alimentar adecvat.Stiu ca cele mai multe medicatii nu se asociaza cu consumul de alcool ,de aceea va rog sa imi spuneti daca se mai poate indrepta boala cu un tratament care sa stopeze evolutia diabetului. Cu multumiri Angela Pop

Raspunsuri (2)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Vorbiti de o persoana care isi neglijeaza sanatatea. Nu exista tratament care sa suplineasca regimul fara baturi alcoolice si cu restrictie la glucide. Daca afectiunea hepatica contraindica administarea de antidiabetice orale, se poate indica oricand insulina. Dar la valorile mentionate ale glicemiei (136) e posibil sa fie controlate doar prin regim. Numai sa vrea! Mergeti la un diabetolog si supravegheati afectiunea hepatica la gastroenterolog. Sanatate!

Ica-Cluj

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspuns. As vrea sa fiu optimista dar nu cred ca se va produce acest miracol.