DIABETUL DE TIP 2

Diabetul zaharat

Postata de NUTI_CIOLAC cu 10 ani in urma.

BUNA ZIUA VAS RUGA 115 ESTE DIABET CARE NECESITA MEDICAMENT VA MULTUMIM MULT

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

O singura valoare a glicemiei nu este suficicienta pentru stabilirea unei scheme de tratament.
Este recomandat sa consultati medicul diabetolog pentru evaluare. La valori usor ridicate ale glicemiilor, se recomanda , initial, dieta- cu monitorizare periodica a glicemiilor pe nemancate.

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
aveti nevoie inital de stabilirea diagnosticului, cu repetarea glicemiei la laborator, din vena; glicemia de 115 este de prediabet si sunt necesare alte teste cum ar fi HbA1c, sau testul de toleranta la glucoza, recomandate de diabetolog. In functie de diagnostic se recomanda si tratamentul, cu dieta si cu sau fara medicamente.