diabet

Diabetul zaharat

Postata de Vandra cu 8 ani in urma.

Este normal in urma analizelor specifice de sange diabetului ca doctorul diabetolog sa te treaca din prim pe insulina.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , felul in care medicul decide sa scada glicemia depinde de valorile glucemiei si hemoglobinei glicozilate obtinute in urma analizelor . Poate opta pentru regim , poate combina regimul cu antidiabetice orale iar daca glicemia este foarte mare se administrează insulina cu testări prealabile ale glicemiei pe glucotest (de catre dumneavoastea) . Orice decizie medicală se ia ca sa vina in ajutorul pacientului iar tratamentul se alege si in functie de stadiul bolii , istoricul medical etc.