Diabet

Diabetul zaharat

Postata de d12_recovery cu 9 ani in urma.

Am si eu o intrebare,tatal meu si-a facut niste analize pentru diabet..si pana vor fi citite de un medic as vrea sa aflu daca are sau nu,Glicemia este de 98 mg/dl iar intervalul biologic de referinta/um este 70-105.Multumesc mult

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Nu, conform acestor analize, nu are diabet zaharat.
Pentru a putea sustine acest diagnostic, este nevoie de cel putin 2 glicemii luate in zile diferite, dimineata pe nemancate, ce depasesc valoarea de 126 mg/dl.