diabet

Diabetul zaharat

Postata de aurelia1961 cu 10 ani in urma.

Am diabet tip 2?,nu sunt sigura pentru ca uneori imi scade alteori imi urca glicemia.Daca respect un regim alimentar cu mancare sanatoasa si un pic de efort fizic imi scade de la 267 la 169.Sunt si in perioada de premenopauza si simt ca multe lucruri au luat-o razna cum ar fi trigliceride(367),colesterol(260),nervozitate,etc.Poate ca aceasta crestere a glicemiei sa fie un efect al premenopauzei?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Valorile mentionate ale glicemiei sunt destl de mari si sustin diagnosticul de diabet zaharat tip 2; chiar si cu regim, acea valoare a glicemiei de 169 este mare. Premenopauza nu se insoteste de astfel de tulburari metabolice. Este recomandat sa consultati periodic medicul diabetolog.

aurelia1961

acum 10 ani

multumesc foarte mult,eu va scriu din Spania,si aici un sunt asa preocupati de diabet,nici un se pensioneaza pentru asta ca in Romania,iti pun in cap un munte de medicamente si la munca.