diabet ??

Diabetul zaharat

Postata de costygrigo cu 11 ani in urma.

Buna ziua, Am o intrebare, acum 3 luni am fost la medic si ma gasit cu glicemia de 220, am redus prajelile si grasimeaanimala dar maninc cam 400 grame de paine pe zi. cind faceam putina miscare am ajuns la glicemia de 97, dar fara sport am glicemia in jur de 128 fara mare regim peste putin timp fac iar analize, medicu spune ca insulina este cea mai potrivit medicament dar eu cred ca nu este cazul. intradevar maninc destul de tarziu in jur de ora 22.30 cind ajung acasa de la servici. ce credeti am diabet? si este cazul sa iau insulina? sunt in spania si cred ca medicul nu-i plac straini. ma numesc constantin si am 38 ani. 185 cm 102 kg, am slabit 17 kg de cind am depistat glicemia mare. va multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru diagnosticul de diabet zaharat este nevoie de cel putin 2 glicemii pe nemancate ce depasec 126mg/dl. Un rol important in mentinerea glicemiilor cat mai apropiate de normal este regimul-explicat de catre medicul diabetolog/nutritionist.
Daca aveti indoieli in privinta tratamentului, cereti o a doua opinie medicala ( alt medic specialist deiabetolog),

costygrigo

acum 11 ani

cum ar trebui sa-mi controlez glicemia cu un aparat dimimneata si dupa masa? am cumparat un aparat si vreau sa stiu? va multumesc frumos.

costygrigo

acum 11 ani

cum ar trebui sa-mi controlez glicemia cu un aparat dimimneata si dupa masa? am cumparat un aparat si vreau sa stiu? va multumesc frumos.

costygrigo

acum 11 ani

cum ar trebui sa-mi controlez glicemia cu un aparat dimimneata si dupa masa? am cumparat un aparat si vreau sa stiu? va multumesc frumos.

costygrigo

acum 11 ani

cum ar trebui sa-mi controlez glicemia cu un aparat dimimneata si dupa masa? am cumparat un aparat si vreau sa stiu? va multumesc frumos.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trebuie sa va luati glicemia dimineata pe nemancate ( inainte de masa).