diabet

Diabetul zaharat

Postata de elena1224 cu 12 ani in urma.

buna seara. in urma unei analize de sange mi-a iesit glicemia 111,92. Asta inseamna ca am diabet? Stiu ca e putin crescuta valoare, si asta ma sperie. Eu sufar de hipertensiune arteriala, iar acum a aparut si aceasta problema.............ma puteti ajuta? Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale glicemiei se situează între 60 -120 mg/dl, deci nu se poate vorbi în cazul d-vs decât de o valoare a glicemiei la limita superioară a normalului. Pentru informarea d-vs, pentru a se putea stabili diagnosticul de diabet, sunt necesare de îndeplinit 3 condiţii:
1.glicemia plasmatică mai mare de 200 mg/dl, însoţită de prezenţa simptomelor clinice: poliurie, polidipsie, scădere ponderală.
2.glicemia plasmatică ˝a jeun˝ (pe nemâncate) mai mare de 126 mg/dl
3.glicemia la 2 ore după administrarea a 75 g glucoză mai mare de 200 mg/dl

elena1224

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns.