DIABET

Diabetul zaharat Polidipsie

Postata de luciaa cu 13 ani in urma.

Aseara mi-am luat intamplator glicemia cu un aparat ACCU-CECK...si am ramas stupefiata sa vad ca am glicemia 148...am abuzat in zia aia de mancare..multa paine..prajitura.etc...avam gura uscata....mentionez ca mi-am luat glicemia la 2 ore dupa ce am mancat....dupa asta,mi-am mai luat-o o data dupa o ora jumate si am avut 94...e normala glicemia de 148 sau am diabet???

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Există o multitudine de cauze care pot determina o valoare crescută a glicemiei (una dintre cauze fiind reprezentată de modul de viaţă - respectiv după consumul de alimente cum a fost cazul d-vs). Valoarea de 148mg/dl nu poate fi în nici un caz cu diabetul. Pentru a putea pune diagnostic cert de diabet este necesar de îndeplinit una dintre cele trei condiţii enumerate:
1.Prezenţa de simptome clinice (poliurie, polidipsie) şi o valoare a glicemiei plasmatice mai mare de 200 mg/dl la orice oră ar fi prelevată proba de sânge
2.Glicemia plasmatică a jeun (pe nemâncate) mai mare de 140 mg/dl
3.Glicemia mai mare de 200 mg/dl după administrarea a 75 g de glucoză
O altă informaţie pe care v-o dau este aceea că şi aparatele de măsurat glicemia pot avea o marjă de eroare (asemănătoare cu apatatele electronice de măsurat tensiunea) de aceea valoarea glicemiei menţionată de d-vs poate să nu fie cea reală, la momentul efectuării

luciaa

acum 13 ani

VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS...AZI DIMINEATA MI-AM LUAT GLICEMIA PE NEMANCATE SI AVEAM 94...

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

as spune ca daca glicemia luata de 2 ori din vena pe nemancate este >126mg/dl se poate pune diagnosticul de diabet zaharat
la fel daca la un test de toleranta la glucoza glicemia dupa glucoza este mai mare de 200mg/dl