DIABET

Diabetul zaharat

Postata de cristty cu 13 ani in urma.

CARE SUNT PRIMELE SIMPTOME DE DIABET??VA MULTUMESC!

Raspunsuri (6)

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

Diabetul poate evolua mult timp fara simptome, in cazul diabetului de tip 2. In cazul diabetului de tip 1 adica in cazul in care glicemia este mai mare de 180-200 mg/dl apare poliuria ( urinezi des si mult) polidipsie ( ingestie crescuta de lichide) scaderea in greutate, senzatia de uscaciune a mucoaselor ( buze, limba uscate)

mara

acum 13 ani

am avut glicemia cu aparatul de luat glicemia 170 ,mi am facut analiza de sange in italia laborator a fost 135 sa imi fac pb??

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

diagnosticul dediabet se stabileste numai pe baza glicemiei luate din vena, dimineata pe nemancate, in conditiile in care ultima masa a fost luata in urma cu 10-12 ore adica in cursul serii precedente

daca glicemia de 135 indeplineste aceste conditii, ar mai trebui sa repetati inca odata glicemia la laborator pentru a confirma diagnosticul de diabet zaharat ( pentru a confirma diagnosticul de diabet trebuie doua glicemii pe nemancate, din vena >= cu 126 mg/dl)

inainte sa repetati glicemia mancati normal, nu incercati sa tineti regim ( acesta poate modifica rezultatul)

naum alina florentina

acum 12 ani

beau mult suc de obicei iar dimineata cand ma trezesc mie foarte sete si azi am gura si limba uscata pot fi primele semne ale diabetului am 22 de ani multumes si cum as putea afla se face o analiza sau..?

ana

acum 12 ani

de ceva timp consum foarte multe lichide am inceput sa cresc in greutate si sunt foarte obosita ... Pot fii cauzele unui inceput de diabet?
Multumesc anticipat!

GuestUser

acum 8 ani

ma inteapa inima mereu si ma simt obosit sa imi fac griji?