diabet

Diabetul zaharat

Postata de elena24154606 cu 14 ani in urma.

daca este buna cafeaua, si am si hepatitac ,folosesc zaharina la cafea

Raspunsuri (4)

Specialist diabet

acum 14 ani

Consumul de cafea naturala nu este contraindicat in afectiunile hepatice cronice. Alcoolul insa trebuie complet evitat.
Sunt studii arata o incetinire a progresiei bolii la pacientii cu hepatita cronica cu virus C care consuma minim 3 cesti de cafea/zi.
Aceste studii necesita confirmare iar vestea buna pt dvs. este ca nu e necesar sa renuntati la cafea. V-as recomanda in schimb sa renuntati la indulcitori. Sanatate!

Elephant Jozsef

acum 14 ani

M-a ,,facut fericit " descrierea d-nei dr. Florina Mocanu , deoarece sunt depistat mai bine de patru luni ca diabetic tip2, iar ceea ce priveste cafeaua sunt un mare consumator... 2 cani pe zi... rar 3... cu tigara... pot vorbi in trecut, de 2 ani m-am lasat dupa 40 de ani ... Doresc sanatate buna la toti cei care avem aceasta nenorocita boala... iar pe ceilalti sa o ocoleasca... Sanatate buna!!

rodica.suvaiala

acum 14 ani

Insist asupra indulcitorilor, am hepatita cu virus c dar am si diabet tip ll folosesc zaharina pentru indulcire, nu suport nimic amar.Ce recomandati in locul zaharinei.Multumesc

AUREL D

acum 14 ani

AM FOST SI EU DEPISTAT CU DIABET TIP 2 NU MI-A VENIT SA CRED LA UN CONTROL DE RUTINA LA ANALIZE AM FOST GASIT CU GLICEMIE 173 APOI AM RUGAT SA MI SE REPETE GLICEMIA SI A FOST 193 DUPA CCA DOUA ZILE AM PRIMIT RETETA DE A CONSUMA 1 TABLETA PE ZI DE SIOFOR IMPARTITA IN DOUA APOI AM INTILNIT PE CINEVA CU UN PRODUS PE CARE L-AM CONSUMAT IN PARALEL CU RECOMANDAREA MEDICULUI SE NUMESTE GANODERMA LUCIDUM SI AM INLOCUIT SI CAFEAUA GANOCAFE CLASSIC DE LA ACEASTA FIRMA ALATURI DE ACEASTA SE CONSUMA UN CEAI TOT CU GANODERMA SI ULTIMILE REZULTATE SUNT PT MINE DESTUL DE IMBUCURATOARE PENULTIMA SAPTAMINA DIMINEATA 125 IAR ULTIMA SAPTAMINA 24 04 10 TESTUL ARATAT 96