diabet zaharat tip 2

Diabetul zaharat

Postata de efleseriu cu 10 ani in urma.

am diabet zaharat de peste 15 ani de cand folosesc gliboment (2-2-1) acum de 3 saptamani am glice mia peste 200, nu sunt in tara, sunt in Italia, am fost la un diabetolog si mi-a recomandat direct insulina Lantus de 4 ori pe zi ( 6, 10, 8.8 unitati), nu se putea incerca cu adaugarea de alte medicamente, nu este prea multa insulina? Mi-e frica sa fac hipoglicemie, ce ma sfatuiti sa fac va rog sa ma anuntat cand am un raspuns pe [email protected], va multumesc, elena

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

In mod normal, cand se schimba schema de tratament si mai ales cand se introduce insulina, pacientul se monitorizeaza in spital timp de cateva zile pentru a se stabili o schema adecvata .
Ar fi bine sa cereti si o alta opinie ( a unui alt diabetolog).