Diabet zaharat II

Diabetul zaharat

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu diabet zaharat II si obezitate, am avut glicemia 330, 280 - internare, 160 - externare.

Recomandari: 2 capsule GLIBOMET, dieta cu 140 gr carbohidrati (intre noi fie vorba, nu prea am inteles ce si cum ar trebui sa mananc...)

Am inceput sa fac sport la o sala de forta, iar glicemia a ajuns chiar si la 62 dupa efort, (medie intre 92-62 dupa efort, 96-105 dimineata). Din cauza ca de multe ori aveam hipoglicemii, am redus glibomet la 1/2cp dimineata si seara.

V-as ruga sa imi indicati ce trebuie sa fac fie pentru stabilirea unui diagnostic corect, fie pentru tratamentul/regimul pe care trebuie sa il urmez.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Variatiile glicemiei sunt normale dieta cu 140 de HC poate fi eficienta ca sa va ajute sa slabiti daca o intelegeti bineinteles. Important este sa aveti HBA1c <6.5 ,analiza care se face la 3 luni interval si care arata daca aveti glicemiile inainte de masa<120 mg/dl di la 2 ore dupa masa <140 mg/dl.

Multa sanatate!