diabet.va rog un sfat.

Diabetul zaharat

Postata de magda79 cu 14 ani in urma.

Buna ziua ,mama mea are diabet ,nu face insulina, ia un tratament :diaprel.Si-a facut analize la sanador la recomandarea medicului de fam.Din dite stiu a avut 200 cam mare (iertare sunt cam pe dinafara despre diabetul asta)ia se vaita ca o dor rau picioarele.Am sfatuit-o sa mearga si ea la dr.specialist ca are dar nu vrea .Din cauza ca tata are cancer noi familia ne ocupam numai de el ,iar pe mama am cam neglijat-o,spuneti-mi ce sa fac am nevoie de un sfat .

Raspunsuri (2)

ionica

acum 14 ani

Cati ani are mama? Normal ar fi bine sa o vada medicul de familie, poate ii scrie o reteta compensata pentru ceea ce are. Sunt foarte multe geluri pentru picioare 'grele'...

Cel mai bine pentru ea este sa mearga la medic pentru s-i da un tratament pe masura, mai ales ca are si acest diabet. Pastile nu este bine sa ia din auzite, mergeti cu ea la medic.
Sanatate multa.

Dr. Mihalcea Madalina

acum 14 ani

Glicemia de 200 este totusi cam mare si ar putea fi cauza durerilor de picioare pe care le acuza ( neuropatia diabetica- pentru care exista tratament care amelioreaza simptomele)
totusi durerile de picioare pot fi de alta natura ( insuficienta venoasa cronica) carede asemenea se trateaza
cel mai bine ar fi sa consulte medicul sau diabetolog care o va examina si ii va modifica tratamentul de diabet si ii va putea administra un tratament adaptat afectiunii asociate