diabet tip 2

Diabetul zaharat

Postata de eacomi cu 11 ani in urma.

Am 43 de ani, 167 cm, 74 kg, am diabet de 3 ani (pe atunci aveam peste 115 kg), fac tratament cu Byetta 10 unitati de 2 ori pe zi si Competact - 2 pastile pe zi. De 1 an si jumatate glicemia pe nemancate variaza intre 92 - 97, ma simt foarte bine (mentionez ca fac multa miscare cca 8 km/zi, respect regimul - 100 -110 HC). Ultimile analize de laborator facute cu trei luni in urma au iesit foarte bune, de altfel m-a si felicitat d-na doctor. Ar fi bine daca as intrerupe tratamentul? Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu. Riscati o decompensare a diabetului zaharat ( cu posibile complicatii).