Diabet tip 1 sau 2?!

Diabetul zaharat

Postata de Loredana-Maria cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Pentru un pacient 100 kg cu glicemii a jeune mari in general 150 - 180 mg/dl si post prandial la 2h sub 140 mg/dl care este semnificatia?! Daca glicemia a jeune este 360mg/dl si post prandial la 2h este 230mg/dl se recomanda insulina glargin?! i s-a recomandat 20 ui.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul caz descris este vorba de o formă uşoară de diabet spre deosebire de al doilea caz care este de gravitate crescută. Dacă în primul caz se recomandă respectarea unui regim alimentar, urmat eventual de tratament medicamentos oral, în al doilea caz se va iniţia terapia cu tratament cu insulină (bineînţeles se va respecta regimul alimentar)