diabet-nutritie

Diabetul zaharat

Postata de constantin13 cu 15 ani in urma.

BUNA ZIUA STIMATI DOMNI SAU DOAMNE DOCTOR VA ROG SA MA INFORMATI CU UN SFAT LEGAT DE DIABET:DACA UN OM ESTE DIAGNOSTICAT IN URMA CU 8 LUNI DE ZILE CU DIABET TIP 1 INSULINO DEPENDENT POATE TRAI FARA INSULINA PANA IN ACEASTA DATA A ANULUI IN CURS.SAU DACA ACEA INSULINA E ESENTIALA PT VIATA LUI.INSULINA ACTRAPID I-A FOST INDICATA IN DOZE MICI DE 4-6 UNITATI DE 3-4 ORI PE ZI.ESTE ACEL OM DIABETIC DACA DE 8 LUNI DE ZILE RESPECTIV SI PANA AZI NU A LUAT NICI UN TRATAMENT PT DIABET SI GLICEMIA ARE VALORI DE:120-140 MAXIM ACESTEA IN CONDITIILE UNEI VIETI NORMALE ADICA FARA DIETA DAR CU CONSUM REDUS DE ZAHAR SAU CHIAR DELOC MENTIONEZ CA A MANCAT SI CIOCOLATA DE CATEVA ORI.VA MULTUMESC ANTICIPAT PT SFATURI

Raspunsuri (2)

andreutza:)

acum 14 ani

Insulina este esentiala pentru viata.eu am diabet de 5 ani si cand am fost diagnosticata am ajuns in coma la spital.eram bolnava de aproximativ 3 luni.Probabil aceea persoana se afla in perioada de remisiune,uni dintre bolnavii de diabet se mai bucura de o perioada de maxim un an de insulina pancreasului,dar nu asta nu inseamna ca trebuia sa renunte la dieta si la insulinoterapie.

Gabriel

acum 10 ani

In cazul diabetului Tip 1 recomandarile medicului curant sunt in 90% din cazuri Insulina. Daca ati da mai multe detalii despre pacient , cum ar fi varsta , greutatea , veti primi un raspuns mai bine conturat . In cazul DZ 2 se ajunge la insulina cand persoana nu se trateaza si nu respecta un stil de viata sanatos . Tot in acest caz detectia DZ se face mult mai tarziu fata d e momentul in care a incpeut problema in sine. Deci se poate sa fie vorba d eun DZ 2 care printr-un stil de viata activ si o alimentatie corecta sa fie tinut in frau fara insulina .Mai multe detalii aici http://myiulia.blogspot.ro/