Diabet insulo dependent

Diabetul zaharat

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Prietenul meu are diabet (insulino dependent) de la 6 ani. Acum are 19 ani, si as vrea sa stiu daca in acest caz un copil ar putea mosteni boala tatatului. Ce s-a putea face pentru a evita ereditatea bolii sau scaderea riscului mostenirii diabetului?

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata domnisoara,

Transmiterea ereditara a diabetului zaharat tip 1 de la tata la viitorul copil este foarte mica procentual doar 6%. Doar in cazul in care tatal si primul copil au diabet atunci riscul ca urmatorul copil sa dezvolte diabet este ceva mai mare aproximativ 30%. Este foarte important ca prietenul dumneavoastra sa-si mentina in limite normale valorile glicemice, sa faca exercitii fizice regulat si sa respecte cat mai strict dieta pentru a evita cresterea ponderala. Se recomanda efectuarea periodica (la 3 luni) a hemoglobinei glicozilate (HbA1c), consult oftalmologic periodic precum si sa investigheze functia renala (efectuarea microalbuminuriei pe 24 de ore). Prin controlul metabolic riguros va putea evita complicatiile datorate diabetului.

Este foarte important ca prietenul dumneavoastra sa invete sa "traiasca cu diabet si nu pentru diabet", astfel ca va putea duce o viata normala. Multa sanatate!