DIABET HDL

Diabetul zaharat

Postata de MIRTUNET cu 11 ani in urma.

As dori daca se poate sa ma lamuriti cu o problema: am diabet cu glicemia cuprinsa intre 120-140,si la ultimele analize HDL a fost 38 apoi 34 si ultima de 32 si asta intr-o perioada de 3 luni. Iau Siofor 850 de 3 ori pe zi si tin dieta. As vrea sa stiu de ce mi-a scazut hdl in timp ce colesterolul si LDL sant in limite normale. Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele scaderii HDL colesterolului variaza : genetice; sau secunadare ( de ex fumatului). Important de retinut este ca un nivel scazut de HDLc accelereaza dezvoltarea aterosclerozie, alaturi de glicemiile ridicate, tensiunile arteriale mari.
Este recomandat,pentru cresterea nivelului, scaderea in greutate, stoparea fumatului, exercitii aoerobice,tratament cu statine.

MIRTUNET

acum 11 ani

va multumesc