diabet + alcool

Diabetul zaharat

Postata de qwerty-94 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
tatal meu are diabet zaharat de cativa ani, face insulina si ia glibomet, inainte nu consuma deloc alcool, dar de ceva timp a inceput sa consume, iar uneori chiar in exces si observ ca uneori are pierderi de memorie si mai mereu cand consuma alcool (chiar si in cantitati foarte mici) este ciudat si parca ametit
aceste afectiuni pot fi de la combinatia de pastile cu alcool?
am incercat sa ii explic ca nu e bine ceea ce face, s-a linistit ceva timp si dupa iar a inceput
credeti ca este absolut necesar sa recurg la metode mai "stricte" (adica sa iau legatura cu doctorul care il supravegheaza sau altceva) ?

Raspunsuri (1)

qwerty-79

acum 10 ani

Si eu am aceeasi problema ca si tine... si chiar maine ma duc sa vorbesc cu medicul lui. Daca alcoolul devine o constanta in viata lui, cu siguranta bine nu va fi. Si daca nu intelege singur ca nu e bine... nu cred ca ai alta optiune. Majoritatea medicamentelor/picaturilor/remediilor antialcool (m-am informat) sunt contraindicate diabeticilor sau se dau sub supraavegherea medicului...asa ca tot acolo ajungi...Mergi si consulta-te cu medicul... in calitate de membru al familiei ai tot dreptul sa faci asta. Asa e cel mai bine si mai corect si pentru pacient si pentru familie...