despre diabetul tip 2 zaharat

Diabetul zaharat

Postata de petline cu 13 ani in urma.

buna ziua ma numesc eugen am diabet tip 2 zaharat si as vrea sa stiu care sunt simtomele atunci cind ai glicemia mare?

Raspunsuri (4)

Doreen / Ploiesti

acum 13 ani

O stare confuza si de ameteala(ca si cum te-ar lua raceala), senzatia de uscaciune a buzelor si gatului, usoare amorteli ale talpilor si unghiilor picioarelor( uneori si furnicaturi),urinari dese (cel putin 3-4 iesiri nocturne intre orele 23.00-6 .00) si slabire in greutate(cam 3-4 kg la 4-6 saptamani)...sau/si sete si foame acuta = HIPERGLICEMIE iar...ameteli,senzatia de lipsa de aer,transpiratii abundente (care se remediaza rapid prin digerarea a vreo doi covrigi , o bomboana si /sau o cana de ceai de afine sau ceai verde),uneori cu stari de voma = HIPOGLICEMIE

Vasile K

acum 13 ani

Va salut!
Am diabet tip 2 si folosesc des diabetico :chinezes" ce ziceti e bine asa?
Am auzit chinezi au ceva tratament cu niste aparaturi cu regenereaza pancreas. Mai stie cineva de asta? Multumesc

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

glicemia mare e posibil sa o aveti fara nici un simptom de accea este important de facut analize regulat la medicul de familie pt ca altfel este posibil sa va treziti tarziu cand deja complicatiile s-au instalat(cea mai frecventa complicatie este neuropatia diabetica care da disfunctie erectila si poate duce la amputatii)
de aceea diabetul este o boala silentioasa mult timp
Glicemia foarte mare care creste de obicei in mai multi ani poate da multe simptome incepand de la senzatie de limba uscata,slabiciune pana la coma

alex

acum 9 ani

da mai du-te-n p***a matii. Ce vorbesti p***ai pe net? Mare medic te mai crezi. Du-te! Da-ti demisia ca nu meriti sa fi medic, esti varza totala! Speriati oamenii aiurea, jegosi ordinari.